Evangelizare pauperibus misit me.
Ewangelizować ubogich posłał mnie Pan.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – OMN; łac. Oblati Mariae Immaculatae – OMI) – Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix-en-Provence (Prowansja). Na początku znalazł on 4 ochotników, którzy podzielali jego zapał i chcieli poświęcić się odnowie spustoszonego przez rewolucję francuską Kościoła. Ta wspólnota księży nosiła pierwotnie nazwę „Misjonarzy Prowansji”. Poświęcali się oni przede wszystkim odnowie moralnej ludu francuskiego poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych.

W 1823 roku, po nominacji stryja św. Eugeniusza na biskupa, Eugeniusz został mianowany wikariuszem generalnym w Marsylii. W 1825 roku o. Eugeniusz zaczął starać się o papieskie zatwierdzenie Zgromadzenia i uzyskał je 17 lutego 1826 roku. Papież Leon XII zatwierdził Zgromadzenie pod nazwą „Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej”. Zgromadzenie liczyło wtedy zaledwie 20 oblatów i 8 nowicjuszy skupionych w 4 domach zakonnych.

W dniu śmierci świętego Eugeniusza de Mazenoda założone przez niego Zgromadzenie liczyło 414 członków i miało placówki w Europie, w Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji i w Afryce. Po śmierci ojca założyciela oblaci M.N. rozszerzyli swoją działalność misyjną na pozostałe kontynenty, tzn. na Australię i Oceanię oraz Amerykę Południową.

W Polsce oblaci M.N. są obecni od 1920 roku. Pracują w 20 domach: Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się na Świętym Krzyżu – Nowicjat i w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne.

Obecnie urząd superiora generalnego pełni pochodzący z USA o. Louis Lougen OMI, prowincjałem Polskiej Prowincji jest o. Paweł Zając OMI. Aktualnie Zgromadzenie liczy 3776 zakonników (ojców i braci) pośród których 474 należy do Prowincji Polskiej z której wywodzi się 5 oblatów – biskupów. Polscy oblaci pracują w 50 krajach.